Під мікроскопом: дивовижний світ нирок у цифрах та фактах

Кожний другий четвер  березня відмічається Всесвітній день нирки.ї У рамках цього дня ми приготували вам декілька цікавих фактів, які змусять вас подивитися на нирки повагою. Ці два парних органи системи виділення:

  1. Мають вагу від 120 до 200 г кожна.
  2. Забезпечують очищення крові від відходів та надлишків речовин. Для цього кожна нирка має приблизно 25 км капілярів та мільйон фільтруючих елементів. Щодня через них проходить близько 2000 літрів крови.
  3. Допомагають регулювати рівень рідини в організмі, контролюючи кількість сечі, яка виділяється залежно від рівня гідратації тіла.
  4. Виробляють гормон еритропоетин, який стимулює кістковий мозок до виробництва червоних кров’яних клітин. Це важливо для підтримки нормального рівня кисню в крові.
  5. Впливають на кров’яний тиск. При його зниженні посилюється синтез різних гормонів (ренін тощо), які здатні звужувати просвіт судин та збільшувати обсяг крові.
  6. Перетворюють неактивну форму вітаміну D в активну. Вітамін D необхідний для здоров’я кісток та мінерального обміну.
  7. Контролюють рівень різних електролітів крові (натрій, калій, кальцій), що є важливими для правильного функціонування клітин і тканин.

Операції з видалення каменів з нирок проводили ще в часи Гіпократа (VI-V ст.до н.е). Хірургів, що робили такі операції називали  «каменерізами».  Простішу техніку втручання придумав  в XVII ст. хірург-самоучка Ф.Ж.Больє. При цьому хворому робився розріз у зоні промежини, хірург діставався нирки і руками подрібнював каміння. На жаль смертність після таких операцій була досить високою.

Найбільшу кількість каменів у одного пацієнта видалив індійський хірург Ашиш Патил. За 4 години він дістав з нирки пацієнта  170 тис. каменів.

Найважчий камінь був вилучений у жителя Шрі-Ланки. Вага каменю склала 800 г.

Перша пересадки нирки була здійснена в 1933 році українським хірургом Юрієм Вороним. На жаль, у той час лікарі мало що знали про сумісність тканин, і молода жінка померла на другий день після пересадки. Першу успішну трансплантацію виконав американський хірург Джозеф Маррі в 1954 році. Нирка біла пересаджена від близнюка.

Перший апарат для гемодіалізу (його називають ще штучною ниркою) був випробуваний в 1944 році. Майже через 70 років американці створили першу імплантовану біонічну нирку.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також