Щеплення проти гемофільної інфекції: чому воно необхідне

Гемофільна інфекція – інфекційна хвороба, спричинена бактеріями Haemophilus. Їх існує кілька видів, але найбільш поширеним і відомим є Haemophilus influenzae типу b (Hib). Ці мікроорганізми можуть викликати різні види захворювань: пневмонію, менінгіт, септичний артрит, епідемічний паротит та інші.

Гемофільна інфекція передається головним чином повітряно-краплинним шляхом, тобто через кашель або чхання інфікованої особи. Дитина може заразитися від матері в процесі народження або при грудному вигодовуванні через молоко. Найчастіше хворіють діти від півроку до 4 років. Але інфекцію можуть підчепити і діти іншого віку, і дорослі. Зазвичай це пов’язано зі зниженням імунітету.

Найчастіше на гемофільну інфекцію хворіють діти від пів року до 4 років. Але інфекцію можуть підчепити й малюки іншого віку, й дорослі. Зазвичай це пов’язано зі зниженням імунітету.

 Симптоми варіюють в залежності від місця, яке атакує збудник:

  • Ураження легенів призводить до розвитку пневмонії, плевриту, деструкції легеневих тканин. Хворий скаржиться на підвищення температури, кашель, утруднення дихання.
  • Ураження мозку провокує запалення оболонок (менінгіт). У людини з’являються ознаки інтоксикації організму та катаральні прояви, сильні головні болі, блювота, яка не приносить полегшення. Без своєчасної допомоги може настати порушення свідомості та кома.
  • Запалення підшкірної жирової клітковини супроводжується ущільненням, синюшністю та підвищенням температури окремих ділянок шкіри.
  • Ураження перикарду провокує погіршення роботи серця, загальну інтоксикацію, гіпоксію.
  • Запалення надгортанника дає високу температуру, біль у горлі, утруднення ковтання, дихання, біль в нижній щелепі, охриплість голосу. У тяжких ситуаціях може наступити асфіксія.
  • Зараження крові порушує периферичне кровопостачання і сприяє переносу бактерій у інші органи й тканини. Без своєчасного лікування призводить до поліорганної недостатності і смерті.

За даними ВООЗ, гемофільна інфекція — одна з основних причин смерті дітей у віці до 5 років. У всьому світі щорічно від неї помирає від 350 до 700 тис. малят.

Найкращим методом запобіганню захворювання є вакцинація. В Україні для цього використовуються як моновакцини, так і комбіновані вакцини, які окрім Hib-компоненту, також містять інші вакцини, наприклад, проти дифтерії, кашлюка та правця (DTP), або вакцини проти дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту. Щеплення роблять малюкам до 5 роки. Найкраща схема — 2–4–12 місяців. Щеплення у цей період допомагають захистити дітей від інфекцій, коли вони найбільш уразливі. Вакцинація також показана й дітям старшого віку та дорослим, які знаходяться у групі ризику та не отримали щеплення раніше.

Вакцина проти Hib вважається безпечною та ефективною, але як і будь-яка медична процедура, може мати певні побічні ефекти, тому перед її початком важливо проконсультуватися з лікарем.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також