ТОП-5 постачальників товарів для боротьби з COVID-19 до лікарень Запоріжжя
Коронакриза і, як наслідок, карантин завдали удару бізнесу. Судячи з аналітики Prozorro, не постраждали лише фармацевтичні компанії та фірми, які продають медустановам товари для боротьби з COVID-19. Скільки вони заробили цього року та чим відомі?
Нещодавно в Запоріжжі збільшили кількість лікарень, які приймають пацієнтів із COVID-19. За допомогою аналітичної платформи YouControl та платформи публічних закупівель Prozorro ми проаналізували їхні замовлення та вибрали п’ять найбільш затребуваних компаній.
Зміст:
«ГАЗПРОМСЕРВІС»
Запорізька компанія займається постачанням та перевезенням медичного кисню та інших газів. На ринку із 2002 року. Кінцеві бенефіціари – Андрій Лукаченко та Олег Трегуб. Володіють фірмою порівну, обидва із Запоріжжя.
Цільова аудиторія «ГАЗПРОМСЕРВІС» – це медзаклади Запоріжжя. Серед інших замовників – КП «Водоканал», Концерн «Міські теплові мережі», Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», науково-виробничий комплекс «Іскра», оператор «Запоріжгаз», Синельниківська міська лікарня, Придніпровська залізниця, Запорізький титано-магнієвий комбінат, «Атоменергомаш», «Укргідроенерго», Запорізька АЕС та КП «Запоріжелектротранс». Сума контрактів за 2021 рік склала 18, 5 млн грн,
«ГАЗПРОМСЕРВІС» перемагав у 77,03 % із загальної кількості тендерів, у яких брав участь. І якщо до 2016 року дохід був приблизно на тому самому рівні, то до 2018 року він збільшився у півтора рази, після чого постійно зростав.
«ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОГЕННИЙ ЗАВОД» І КОМПАНІЯ»
У цієї фірми лікарні також замовляли кисень та його перевезення, а також брали в оренду транспорт для цих цілей. 43% акцій належить «Айгер-плюс», решта – вкладникам. Працює завод з 1995 року та спеціалізується на оптовій торгівлі хімією, роздрібним продажем продуктів та перевезеннях вантажним транспортом. У 2008 році заробляв на експорті – дохід становив від 2,5 до 3 млн грн. 2020 рік приніс компанії великий успіх у державних тендерах – сума замовлень за рік зросла з 5,1 до 11 млн грн. У 2021 році показник склав 30,5 млн грн, хоча компанія перемагала лише у 47,99% випадків. Працює здебільшого із замовниками по регіону.
У 2016 році головний інженер заводу фігурував у кримінальній справі: він дав свідчення проти фірми-конкурента «Кріогенсервіс» і сказав, що компанія не має необхідного обладнання для виробництва медичного кисню. У відповідь на це представники «Кріогенсервісу» вимагали в суді дозвіл на обшук на «Запорізькому автогенному заводі для того, щоб з’ясувати – чи справді свідок працює на вказаному підприємстві.
У тому ж році завод брав участь у ще одному судовому розгляді. За матеріалами справи його підозрювали у постачанні медичного кисню до київських лікарень без необхідного обладнання. Більше того – згідно з судовим реєстром, завод нібито використовував послуги сервісної компанії «Шеврон», яка не має відповідної ліцензії. Далі у слідства з’явилася інформація про те, що завод нібито випустив сфальсифікований товар і не здійснив контроль якості. Чим закінчився розгляд – невідомо, у реєстрі за номером справи вирок не опубліковано.
«СТМ-фарм»
Дніпровська фірма постачає до медзакладів ліки для боротьби з COVID-19. Незважаючи на маленький досвід (компанія з’явилася торік), вона змогла заробити 370 тисяч гривень. Щоправда, у 2021 році вдалося лише укласти тендери, доходу поки що немає або його не афішують. Але сума держзамовлень солідна – 1,9 грн. Перемогла «СТМ-Фарм» у 52,4% заявок. У переліку замовників знайшли лікарні з усієї України – медзаклади Дніпра, Одеси, Вінниці, Кривого Рогу, Запоріжжя, Києва тощо.
Власники компанії – Олександр Дитятковський та Олександр Суходольський «СТМ-фарм» входить в актив «БАДМ-Б», за допомогою якої бенефіціари і впливають на неї. Суходільський та Дитятковський входять до ста найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.ua. Дружина останнього – депутат Дніпровської міської ради та голова фракції «Пропозиція».
У 2019 році Антимонопольний комітет оштрафував компанію «БАДМ-Б» на 2,8 грн за антиконкурентні дії. Через рік вона увійшла до п’ятірки постачальників, які уклали найбільше контрактів на товари боротьби з COVID-19 – «БАДМ-Б» посіла четверте місце (дані Prozorro).
«Медичний центр «М.Т.К.»
Як і попередник у цьому списку, компанія стала частиною рейтингу постачальників, які виграли найбільше тендерів на товари для протидії коронавірусу у 2020 році –
«Медичний центр «М. Т. К» опинився на другому місці. Фірма столична, свою історію розпочинає у 1994 році. Вона належить Наталі Деркач та Миколі Гуменюку (власник увійшов до списку 100 найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.ua) через актив латвійського холдингу ЄМТЕКО. Як і в багатьох фармацевтичних компаній, 2020 рік приніс медичному центру найбільше прибутку. У 2021 році фірма уклала тендери на суму 1,29 млрд грн.
«Медичний центр «М.Т.К.» згадується у кримінальній справі – компанію підозрювали у співпраці із сумнівними страховими структурами протягом 2011-2012 років, яка призвела до зниження податку на прибуток. Також у компанії був конфлікт із фірмою «Сатто», з якою вони нібито домовилися про угоду (купівлю агрегату для виробництва). За матеріалами справи, представники «САТТО» гроші отримали, а доступу до агрегату не дали.
Схожа ситуація сталася й у 2016 році, коли центр нібито передав ліки іншій компанії, але грошей за це так і не отримав.
Відомо і про судовий розгляд щодо підозр у постачанні незареєстрованих медичних препаратів компанією «ЮРІЯ-ФАРМ» через підконтрольний йому «Медичний центр «М.Т.К.» та ще одну фірму, які стали переможцями у тендерах на держзакупівлі до лікарень.
«ДЕЗЦЕНТР»
Під час пандемії антисептики не тільки для лікарів, а й для кожного стали річчю першої необхідності. Дезінфекцією за держ. замовленням у запорізьких лікарнях займалася компанія «Дезцентр». У 2021 році вона уклала тендери на загальну суму 4, 6 млн грн. Вдалим цей показник назвати не можна – порівняно з 2020 роком він впав утричі. Втім, грудень ще може все змінити. 2020-й став топовим за час існування «ДЕЗЦЕНТР» – за рік сума виграних тендерів зросла з 3 до 12 млн грн.
Засоби дезінфекції замовляють переважно медустанови Запоріжжя та Запорізької області. Перемогу компанія здобула у 74% випадків. До речі, «ДЕЗЦЕНТР» постачав не лише дезінфектори та хлор, а й мішки для утилізації відходів, латексні рукавички, папір та пакети.
Компанія працює з 2002 року. Власник та директор – Надія Ковальова. Фірма зареєстрована у Запоріжжі.
Днями Верховна Рада ухвалила бюджет на 2022 рік. Медична галузь отримала 197, 2 мільярда гривень. Крім того, у державній скарбниці підготували 300 млн грн на вартісні ліки – зокрема пацієнтам зі СМА. Кому дістануться гроші? Покаже наступний рік.