ТОП-5 постачальників товарів для боротьби з COVID-19 до лікарень Запоріжжя

Коронакриза і, як наслідок, карантин завдали удару бізнесу. Судячи з аналітики Prozorro, не постраждали лише фармацевтичні компанії та фірми, які продають медустановам товари для боротьби з COVID-19. Скільки вони заробили цього року та чим відомі?

Нещодавно в Запоріжжі збільшили кількість лікарень, які приймають пацієнтів із COVID-19. За допомогою аналітичної платформи YouControl та платформи публічних закупівель Prozorro ми проаналізували їхні замовлення та вибрали п’ять найбільш затребуваних компаній.

«ГАЗПРОМСЕРВІС»

Запорізька компанія займається постачанням та перевезенням медичного кисню та інших газів. На ринку із 2002 року. Кінцеві бенефіціари – Андрій Лукаченко та Олег Трегуб. Володіють фірмою порівну, обидва із Запоріжжя. 

Цільова аудиторія «ГАЗПРОМСЕРВІС» – це медзаклади Запоріжжя. Серед інших замовників – КП «Водоканал», Концерн «Міські теплові мережі», Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», науково-виробничий комплекс «Іскра», оператор «Запоріжгаз», Синельниківська міська лікарня, Придніпровська залізниця, Запорізький титано-магнієвий комбінат, «Атоменергомаш», «Укргідроенерго», Запорізька АЕС та КП «Запоріжелектротранс». Сума контрактів за 2021 рік склала 18, 5 млн грн, 

«ГАЗПРОМСЕРВІС» перемагав у 77,03 % із загальної кількості тендерів, у яких брав участь. І якщо до 2016 року дохід був приблизно на тому самому рівні, то до 2018 року він збільшився у півтора рази, після чого постійно зростав.

«ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ АВТОГЕННИЙ ЗАВОД» І КОМПАНІЯ»

У цієї фірми лікарні також замовляли кисень та його перевезення, а також брали в оренду транспорт для цих цілей. 43% акцій належить «Айгер-плюс», решта – вкладникам. Працює завод з 1995 року та спеціалізується на оптовій торгівлі хімією, роздрібним продажем продуктів та перевезеннях вантажним транспортом. У 2008 році заробляв на експорті – дохід становив від 2,5 до 3 млн грн. 2020 рік приніс компанії великий успіх у державних тендерах – сума замовлень за рік зросла з 5,1 до 11 млн грн. У 2021 році показник склав 30,5 млн грн, хоча компанія перемагала лише у 47,99% випадків. Працює здебільшого із замовниками по регіону.

У 2016 році головний інженер заводу фігурував у кримінальній справі: він дав свідчення проти фірми-конкурента «Кріогенсервіс» і сказав, що компанія не має необхідного обладнання для виробництва медичного кисню. У відповідь на це представники «Кріогенсервісу» вимагали в суді дозвіл на обшук на «Запорізькому автогенному заводі для того, щоб з’ясувати – чи справді свідок працює на вказаному підприємстві.

У тому ж році завод брав участь у ще одному судовому розгляді. За матеріалами справи його підозрювали у постачанні медичного кисню до київських лікарень без необхідного обладнання. Більше того – згідно з судовим реєстром, завод нібито використовував послуги сервісної компанії «Шеврон», яка не має відповідної ліцензії. Далі у слідства з’явилася інформація про те, що завод нібито випустив сфальсифікований товар і не здійснив контроль якості. Чим закінчився розгляд – невідомо, у реєстрі за номером справи вирок не опубліковано.

«СТМ-фарм»

Дніпровська фірма постачає до медзакладів ліки для боротьби з COVID-19. Незважаючи на маленький досвід (компанія з’явилася торік), вона змогла заробити 370 тисяч гривень. Щоправда, у 2021 році вдалося лише укласти тендери, доходу поки що немає або його не афішують. Але сума держзамовлень солідна – 1,9 грн. Перемогла «СТМ-Фарм» у 52,4% заявок. У переліку замовників знайшли лікарні з усієї України – медзаклади Дніпра, Одеси, Вінниці, Кривого Рогу, Запоріжжя, Києва тощо.

Власники компанії – Олександр Дитятковський та Олександр Суходольський «СТМ-фарм» входить в актив «БАДМ-Б», за допомогою якої бенефіціари і впливають на неї. Суходільський та Дитятковський входять до ста найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.ua. Дружина останнього – депутат Дніпровської міської ради та голова фракції «Пропозиція».

У 2019 році Антимонопольний комітет оштрафував компанію «БАДМ-Б» на 2,8 грн за антиконкурентні дії. Через рік вона увійшла до п’ятірки постачальників, які уклали найбільше контрактів на товари боротьби з COVID-19 – «БАДМ-Б» посіла четверте місце (дані Prozorro).

«Медичний центр «М.Т.К.»

Як і попередник у цьому списку, компанія стала частиною рейтингу постачальників, які виграли найбільше тендерів на товари для протидії коронавірусу у 2020 році –

«Медичний центр «М. Т. К» опинився на другому місці. Фірма столична, свою історію розпочинає у 1994 році. Вона належить Наталі Деркач та Миколі Гуменюку (власник увійшов до списку 100 найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.ua) через актив латвійського холдингу ЄМТЕКО. Як і в багатьох фармацевтичних компаній, 2020 рік приніс медичному центру найбільше прибутку. У 2021 році фірма уклала тендери на суму 1,29 млрд грн.

«Медичний центр «М.Т.К.» згадується у кримінальній справі – компанію підозрювали у співпраці із сумнівними страховими структурами протягом 2011-2012 років, яка призвела до зниження податку на прибуток. Також у компанії був конфлікт із фірмою «Сатто», з якою вони нібито домовилися про угоду (купівлю агрегату для виробництва). За матеріалами справи, представники «САТТО» гроші отримали, а доступу до агрегату не дали.

Схожа ситуація сталася й у 2016 році, коли центр нібито передав ліки іншій компанії, але грошей за це так і не отримав.

Відомо і про судовий розгляд щодо підозр у постачанні незареєстрованих медичних препаратів компанією «ЮРІЯ-ФАРМ» через підконтрольний йому «Медичний центр «М.Т.К.» та ще одну фірму, які стали переможцями у тендерах на держзакупівлі до лікарень.

«ДЕЗЦЕНТР»

Під час пандемії антисептики не тільки для лікарів, а й для кожного стали річчю першої необхідності. Дезінфекцією за держ. замовленням у запорізьких лікарнях займалася компанія «Дезцентр». У 2021 році вона уклала тендери на загальну суму 4, 6 млн грн. Вдалим цей показник назвати не можна – порівняно з 2020 роком він впав утричі. Втім, грудень ще може все змінити. 2020-й став топовим за час існування «ДЕЗЦЕНТР» – за рік сума виграних тендерів зросла з 3 до 12 млн грн.

Засоби дезінфекції замовляють переважно медустанови Запоріжжя та Запорізької області. Перемогу компанія здобула у 74% випадків. До речі, «ДЕЗЦЕНТР» постачав не лише дезінфектори та хлор, а й мішки для утилізації відходів, латексні рукавички, папір та пакети.

Компанія працює з 2002 року. Власник та директор – Надія Ковальова. Фірма зареєстрована у Запоріжжі.

Днями Верховна Рада ухвалила бюджет на 2022 рік. Медична галузь отримала 197, 2 мільярда гривень. Крім того, у державній скарбниці підготували 300 млн грн на вартісні ліки – зокрема пацієнтам зі СМА. Кому дістануться гроші? Покаже наступний рік.

Автор: Софія Єлагіна

Зараз обговорюють

Читайте також