Вчені розробили нові ДНК-аптамерні датчики, які  можуть виявляти сліди опіоїдів навіть у складних сумішах

Дослідники з Університету штату Північна Кароліна розробили нове покоління високоефективних ДНК-аптамерів і високоточних сенсорів, які можуть виявляти фентаніл, героїн, кокаїн і інші опіоїди навіть якщо вони змішані з іншими наркотиками, кофеїном, цукром тощо.

Нові датчики виявляють кокаїн у крові на наномолярних, а не мікромолярних рівнях. Тобто вони у 1000 разів чутливіші ніж ті, що використовуються зараз, і знаходять сліди опіоїдів там, де сучасні тести їх не бачать.

В основі механізму виявлення лежить використання аптамерів для кокаїну, героїну, кодеїну, фентанілу та інших заборонених наркотиків. Аптамер — це короткий одинарний ланцюг ДНК або РНК, який зв’язується з конкретною молекулою-мішенью. Тобто він не зв’язується з іншими молекулами, окрім тієї, що представляє інтерес.

Крім того, співробітники Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі змогли включити аптамер в електрод, який був введений в вену щура. Це дозволило вимірювати концентрацію ліків у крові у режимі реального часу. Виміри робились кожні 10 секунд впродовж двох годин. Це перше дослідження, здатне посекундно прослідити фармакологічні властивості наркотику.

Специфічні для опіоїдів аптамери були включені в колориметричні аналізи — тести, які при виявленні цікавої сполуки змінюють колір.  Вони дозволять виявити опіоїди не лише в крові, а й в таблетках, лікарських сумішах, інших складних хімічних речовинах.

Дослідники вважають, що ці аптамерні датчики можна масово виробляти, вони мають тривалий термін придатності та легко модифікуються, тобто їх можна використовувати для будь-якого типу сенсора, у тому числі – тест-смужок.

Стаття про нове відкриття під авторством Obtin Alkhamis та інших вчених з’явилася в Journal of the American Chemical.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також