Всесвітній день боротьби з тромбозом: як розпізнати хворобу та уникнути небезпеки

Щорічно 13 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з тромбозом — станом, що супроводжується утворенням у кровоносних судинах згустків крові. Ці згустки називаються тромбами. Їх накопичення може стати причиною інсульту, інфаркту, тромбоемболії — хвороб, які несуть загрозу життю людини. У рамках цього дня ми запрошуємо вас познайомитися з деякими особливостями розвитку, лікування та запобігання тромбозу.

Коротко про хворобу

Існує кілька видів тромбозу. Найпоширеніші серед них — артеріальний (тромб утворюється в артеріях, закупорення судини веде до інсульту, інфаркту, інших ускладнень) і венозний (тромб утворюється у венах, найчастіше це глибокі вени нижніх кінцівок).

Тромбоз може бути спричинений сидячим способом життя, генетичною схильністю, ожирінням, тютюнопалінням. Ризик формування тромбів збільшується при:

  • деяких видах раку,
  • ревматоїдному артриты,
  • хворобах крові,
  • вагітності,
  • операціях,
  • травмах.

Які симптоми турбуватимуть хворого, залежить від місця, де утворюються тромби. Один із найпоширеніших проявів — біль і відчуття дискомфорту в ділянці, де розташований тромб. Біль може бути гострою, тупою або пульсуючою. До всього, може виникнути набряк, нагрівання та почервоніння шкіри в ураженій ділянці.

У разі поверхневого венозного тромбозу (тромбофлебіту), на шкірі з’являються червоні та болючі ділянки, які відчутні на дотик. Якщо тромб переміщується і забиває артерію в легенях, виникає сильний біль у грудях, утруднене дихання. У людини прискорюється серцебиття, шкіра набуває блакитного відтінку, розвивається непритомність.

Лікування та профілактика

У разі підозри на тромбоз негайно зверніться до лікаря. Для усунення проблеми призначають антикоагулянти (препарати, що зменшують згортання крові), фібринолітичні (розсмоктувальні) засоби. У разі загрози життю може знадобитися хірургічне втручання.

Будь-яке захворювання краще попередити, ніж лікувати. Профілактиці тромбозу сприяє:

  • Фізична активність, що забезпечує поліпшення циркуляції крові.
  • Вживання в їжу достатньої кількості овочів і фруктів, обмеження продуктів із високим вмістом насичених жирів.
  • Нормалізація ваги, боротьба з ожирінням.
  • Відмова від тютюнопаління.

Тромбоз — серйозний стан, але знання факторів ризику, підтримання здорового способу життя та регулярні консультації з лікарем допоможуть зберегти здоров’я кровоносних судин і запобігнуть розвитку тромбозу.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також