Інфаркт міокарда (ІМ) — гострий стан, зумовлений недостатнім надходженням крові до серцевого м’яза. Відсутність живлення і дефіцит кисню призводять до некрозу ураженої ділянки міокарда. За великого ураження тканин і відсутності своєчасної допомоги інфаркт може призвести до смерті.
Зміст:
Основна причина інфаркту міокарда — блокування артерії, що постачає кров у серце. Воно виникає через:
У зоні ризику люди:
У деяких людей ІМ протікає безсимптомно або з мінімальними проявами. Однак у більшості випадків за кілька днів чи тижнів до нападу хворі відмічають продромальні симптоми: втому, стенокардію, що періодично виникає або поступово наростає, задишку. Про початок нападу свідчить гострий, пронизливий біль глибоко за грудиною. Він може поширюватися в шию, щелепу, спину, плечі, ліву чи праву руку. Іноді — в усі області відразу. При цьому виникає утруднене дихання або відчуття задухи, інтенсивне потовиділення, нудота, блювота. Нітрогліцерин не допомагає або дає короткостроковий ефект.
Деякі пацієнти втрачають свідомість. А деякі (найчастіше люди з цукровим діабетом) — не відчувають якогось погіршення самопочуття або списують виниклий дискомфорт на порушення травлення. Дивно, але після відригування повітря чи приймання антацидів інтенсивність болю у них може зменшуватися. У низці випадків інфаркт проявляється нетиповими симптомами. У важких ситуаціях до вираженого больового синдрому додається страх смерті.
Захворювання протікає в різних людей по-різному. Патофізіологічний процес включає кілька стадій:
Розуміння цих патофізіологічних процесів важливе для розробки методів лікування і профілактики ІМ.
Правильне надання долікарської допомоги може врятувати життя. У разі підозри на інфаркт:
Обов’язково дочекайтеся приїзду швидкої допомоги та передайте медикам усю інформацію, що їх цікавить.
Один з основних методів діагностики при підозрі на інфаркт — електрокардіографія (ЕКГ). Вона дає змогу побачити характерні зміни електричної активності серця. Якщо кардіограма показує ознаки інфаркту, хворого скеровують у кардіологічне відділення, де беруть аналізи крові на тропоніни та креатинкіназу й починають негайне надання допомоги. Рівень високочутливого тропоніну заміряють під час госпіталізації, а потім через 2-3 та 6 годин після першого аналізу.
Під час постановки діагнозу враховуються:
Оцінити стан міокарда й артерій, що живлять його, допомагають КТ, МРТ, коронарографія, УЗД серця. План терапії багато в чому залежить від виду ІМ і клінічної картини. Як правило, до нього входить призначення:
При розвитку гострого інфаркту з елевацією сегмента ST (ІМпST) у пацієнтів спостерігаються стійкі аритмії, гіпотензія і збереження симптомів. Таким хворим показано екстрене направлення на коронарографію. Вона допоможе визначити наявність уражених артерій, які потребують аортокоронарного шунтування чи черезшкірного коронарного втручання (ангіопластики, встановлення стентів).
За неускладненого перебігу, що не супроводжується елевацією сегмента ST (ІМбST), фібринолітики не рекомендовані, коронарографію можна виконати в найближчі 24-48 год.