Солодкі напої підвищують ризик фібриляції передсердь
Згідно з новим дослідженням, дорослі, які випивали впродовж тижня 2 чи більше літра напоїв із цукром або штучними підсолоджувачами, мали більший ризик фібриляцій передсердь (ФП), ніж ті, хто таких напоїв пив меньше. Вчені також виявили, що вживання до одного літра чистого несолодкого соку (апельсинового, овочевого тощо) на тиждень зменшували ризик фібриляції передсердь. При цьому підтвердження того, що солодкі напої викликали ФП, знайдено не було, але чіткий зв’язок між хворобою та частим вживанням солодких напоїв залишився навіть після того, як дослідники врахували генетичні фактори сприйнятливості до захворювання.
Вчені переглянули дані харчових уподобань і генетичні дані понад 200 000 дорослих, які на момент реєстрації в Біобанку Великобританії між 2006 і 2010 роками не мали фібриляції передсердь. Це були люди від 37 до 73 років, 45% з них — чоловіки. Спостереження тривали 10 років. За цей час виявили 9362 випадки ФП.
У людей, які сказали, що випивали понад 2 літрів на тиждень напоїв з штучними підсолоджувачами, ФП зустрічалась на 20% частіше, ніж у тих, хто їх не пив зовсім. При вживанні 2+ літрів напоїв з цукром ризик ФП складав 10%. У тих, хто випивав щотижня до 1 літра чистого фруктового соку, ФП зустрічалась на 8% рідше.
Зазвичай, серед любителів напоїв з штучним підсолоджувачам були жінки, люди молодшого віку, люди з вищим індексом маси тіла та діабетом 2 типу. Перевагу напоям з цукром віддавали чоловіки, люди з вищим індексом маси тіла, хворі на захворювання серця, люди з нижчим соціально-економічним статусом. Ті, хто пив підсолоджені напої та чисті соки, зазвичай споживали більшу загальну кількість цукру, ніж ті, хто пив напої зі штучними підсоложувачами.
На ризик ФП могло вплинути й куріння. Курці, які випивали понад два літріи підсолоджених напоїв на тиждень, мали на 31% вищий ризик розвитку фібриляції передсердь, тоді як для колишніх курців або людей, які ніколи не курили, значного підвищення ризику не спостерігалося.