10 цікавих фактів про хворобу Альцгеймера

З 1 вересня розпочинається Всесвітній місяць обізнаності про хворобу Альцгеймера. Цей розлад мозку вражає переважно людей похилого віку. Він повільно руйнує пам’ять і когнітивні здібності, а згодом — і здатність виконувати найпростіші завдання. Ступінь тяжкості варіюється від найлегшої стадії, коли хвороба тільки починає впливати на функціонування людини, до найважчої, коли життя людини повністю залежить від допомоги інших.

Щоб допомогти вам краще зрозуміти деменцію, ми склали список із 10 фактів про хворобу Альцгеймера, які ви можете не знати:

  1. Захворювання названо на честь доктора Алоїса Альцгеймера. У 1906 році він зіткнувся з пацієнтом Огюстом Д., який мав розлади пам’яті, проблеми з мовою та непередбачувану поведінку. Після його смерті лікар оглянув мозок чоловіка і виявив багато аномальних згустків (тепер вони називаються амілоїдними бляшками) та переплутаних пучків волокон (тепер їх називають нейрофібрилярними, або тау, клубками).
  2. Амілоїдні бляшки та клубки в мозку досі вважаються одними з головних ознак хвороби Альцгеймера. Ще одна особливість — втрата зв’язків між нейронами в мозку. Усі ці зміни можуть початися за десять або більше років до появи симптомів.
  3. У хворих можуть діагностуватись збільшення шлуночків й зменшення інших частин мозку, наприклад — кори. Ці зміни призводять до труднощів з рухами, спрямуванням погляду на об’єкт і зміни реакції зіниці на світло.
  4. 60% людей з деменцією живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, але до 2050 року ця цифра зросте до 71%.
  5. Близько трьох чвертей людей з хворобою Альцгеймера не знають, що вони її мають. Це пов’язано із труднощами виявлення ранньої стадії.
  6. Більша частина хворих — жінки. До всього деменція у жінок прогресує значно скоріше, ніж у чоловіків.
  7. Хвороба може призвести до втрати нюху. Це зазвичай буває на ранніх стадіях захворювання.
  8. Втрата пам’яті — частий, але необов’язковий симптом. У деяких випадках емоційні спогади залишаються.
  9. До деменції може приводити недосипання. Одна з причин — накопичення білка бета-амілоїда накопичення білка бета-амілоїду. А його багато у тих, хто регулярно не висипається.
  10. Запобігти хворобі, чи сповільнити її перебіг допомагають розумові навантаження (наприклад, вивчення нових мов), гра на музичних інструментах або прослуховування музики. Музика дає і гарний лікувальний ефект. Вона хвилює, викликає емоції, що з часом може призвести до розблокування спогадів і покращення когнітивних здібностей.

Що робити, якщо є підозри на хворобу Альцгеймера

Якщо у вас чи вашій близької людини з’явилися проблеми з пам’яттю та мисленням, негайно зверніться до лікаря. Причиною таких розладів може бути не лише хвороба Альцгеймера, а й інсульт, пухлина, хвороба Паркінсона, порушення сну, побічні ефекти ліків, інфекція чи інший тип захворювання.  Деякі з цих станів лікуються. При усунені причин можуть пройти й когнітивні порушення.

До всього, раннє виявлення захворювання допоможе лікарю підібрати найбільш дієві методи збереження повсякденних навичок хворого. А у родини буде час спланувати своє майбутнє. На жаль, на сьогодні дієвих ліків проти деменції немає. При її прогресуванні більшість пацієнтів потребує допомоги й цілодобового нагляду.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також