7 травня – Всесвітній день бронхіальної астми

Щорічно у перший вівторок травня світова спільнота відзначає  Всесвітній день бронхіальної астми. Цей міжнародний захід покликаний поширити інформацію про астму та методи її запобігання, сприяти покращенню якості життя людей, які стикаються з цією хворобою.

Бронхіальна астма — це хронічне захворювання дихальних шляхів, яке характеризується запаленням та звуженням бронхів, що призводить до утрудненого дихання, часто супроводжується кашлем, задишкою та відчуттям стиснення в грудях. Напади астми зазвичай стаються при контакті людини з алергенами або подразниками: пилом, тютюновим димом, холодним повітрям тощо. Дослідники припускають, що причиною захворювання можуть бути  як генетика так і навколишні фактори.

А чи знаєти ви, що

  1. Астма може бути мінливою. У деяких хворих (особливо дітей)з часом прояви хвороби слабшають, у деяких – стають сильніше. А у деяких – змінюються. Наприклад, замість задишки та хрипів приходить постійний кашель.
  2. У близько 50% дітей при досягнені дорослого віку симптоми астми зменшуються, або зникають зовсім. Це пов’язано з адаптацією їхньої імунної системи до навколишнього середовища. Однак в організмі людини все ще залишаються певні молекули, які реагують на тригери (пилок, дим, пилові кліщі). І вони можуть в любий момент активувати запалення та викликати новий напад.
  3. Хоча медицина має багато ефективних методів лікування астми, подолати це захворювання не вдається. Навпаки щороку відмічається збільшення кількості хворих. Чому так стається? Згідно з однією теорій, це стається через те, що діти не стикаються в ранньому дитинстві з достатньої кількістю бактерій і мікроорганізмів, і їхня імунна система не навчена протистояти алергенам. По суті, чим стерильніше середовище, в якому перебуває немовля, тим більша ймовірність розвитку астми та алергії.
  4. Розсадниками астми є міста. Транспортні засоби, електростанції, заводи, фабрики викидають у атмосферу велику кількість дрібних твердих частинок: пил, бруд, сажа, дим. Потрапляючи з повітрям у легені, вони можуть викликати подразнення, розвиток алергічних реакцій та напад бронхіальної астми.
  5. Половина всіх людей із помірною та важкою екземою хворіють на астму. І якщо ви маєте висипи на руці на додаток до кашлю, перевіртесь на наявність астми.
  6. Дослідження показують, що діти, народжені в сім’ях, де під час вагітності жінки жила собака, принаймні до 10 років отримують захист від алергічної екземи. Більше того, вчені виявили, діти, у чиїх оселях є хатні собаки, рідше хворіють на обструктивний бронхіт, ніж діти, які не мають постійного контакту з собаками.
  7. Стабілізувати стан під час нападів допомагають дихальні вправи. Наприклад гарний ефект дає глибокий вдих через ніс і видих через рот, дихання лише через ніс із закритим ротом або дихання з застосуванням діафрагми.

Для полегшення запалення та зменшення симптомів зазвичай використовують інгаляториз бронходилататорами та кортикостероїдами. Важливою частиною лікування є уникнення тих чинників, які можуть спричиняти атаки астми.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також