З квітня запорожці не зможуть без рецепта придбати антибіотики

Навесні в Україні змінять правила продажу ліків. Спочатку з вільної торгівлі заберуть антибіотики, а до кінця 2022 року всі рецептурні препарати почнуть продавати через «Є-рецепти».

За даними Центру громадського здоров’я, сьогодні майже 64% українців намагаються лікувати антибіотиками ГРВІ та застуду. У результаті, коли вони справді потрібні, препарати перестають діяти.

Як розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на брифінгу, з 1 квітня антибіотики відпускатимуть в аптеках лише за наявності у пацієнта електронного рецепта. Це розв’яже проблему неконтрольованого та нецільового використання препаратів та допоможе запобігти розвитку стійкості до протимікробних препаратів.

Антибіотик хворому зможе виписати лише лікар. В електронному рецепті він призначатиметься за діючою речовиною із зазначенням його лікарської форми та дозування. А в аптеці можна буде вибрати будь-які ліки, що містять вказану в рецепті речовину.

Лікарі підтримують обмеження

Як розповіла лікар-анестезіолог ковідного відділення Запорізької міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги Фероза Калмикова, у реанімацію найчастіше доставляють люди із занедбаною течією коронавірусної хвороби після тривалих спроб домашнього лікування. Самолікування антибіотиками та гормонами призводить до того, що у стаціонарі лікарі вже не знають, якими препаратами рятувати людину.

«Безконтрольне використання антибіотиків стало проблемою не окремо взятої людини, а суспільства загалом, – вважає лікар акушер-гінеколог вищої категорії Людмила Косюк. – Антибіотики зараз використовуються у сільському господарстві, ветеринарії, а це загроза продовольчій безпеці. Інфекційні захворювання стає важче лікувати через розвиток стійкості бактерій до антибіотиків, відзначається триваліша госпіталізація хворих, зростання медичних витрат, смертності через незначні травми, інфекції».

Нагадаємо, у серпні 2021 року був прийнятий закон, згідно з яким заборонено продаж ліків дітям до 14. Це зробили для того, щоб запобігти можливим нещасним випадкам. У листопаді Верховна Рада підтримала законопроєкт №5123-1, у якому прописані штрафи для провізорів. Зокрема, співробітник аптеки, який продасть дитині медикаменти, заплатить від 400 до 800 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6,8 – 13,6 тис. гривень). За повторне правопорушення упродовж року штраф становитиме від 800 до 1400 неоподатковуваних мінімумів доходів людей (13,600 – 23,8 тис. гривень).

Кожен має «улюблений антибіотик»

У соціальній мережі «Фейсбук» ми опитали запорожців щодо заборони. Також запитали, чи є у них «улюблений» антибіотик?

Альона Голота: Якось у мене сталося запалення лімфовузлів на шиї, лікар сказав пити антибіотик і все швидко пройшло. Я це запам’ятала і пів року тому знову став боліти лімфовузол на руці. Випила антибіотик і все пройшло. Самолікування – це, звичайно, погано, але коли до сімейного лікаря не додзвонитися, можна на першому етапі спробувати допомогти собі самому. А коли дитина хворіє, лікар завжди призначає антибіотики. І якщо він застудиться знову, все одно доведеться купувати препарат, тільки тепер і бігати за рецептом. Тож треба запастися».

Юрій Мосаєв: «У 2020 році за часи масового ковіду мені особисто антибіотики без рецепта допомогли погасити початок пневмонії. Батьки почали пити антибіотики після довгих консультацій із лікарями і в результаті втратили час та отримали по 40% ураження легень. Я сам бачив у другій поліклініці бабусю, яка прийшла з підтвердженою пневмонією, а її не хотіли приймати, бо лікаря не було. Якщо такий рівень медицини, то купити ліки самому реально може бути шанс вижити».

Наталія Захарова: «За три дні приймання пігулок цистит не пройде зовсім, а піде глибше і перейде до розряду хронічних. Тому й маємо заборонити вільний продаж антибіотиків».

Олена Макайя-Мельникова: «Якщо я знаю свій діагноз і навіть коли звертаюся до лікаря у відповідь, я чую: «ну ви ж знаєте, що робити». Навіщо мені щоразу витрачати дорогоцінні хвилини та чекати на цей рецепт? Чим раніше розпочати лікування, тим менше ускладнення та швидше одужання. Я проти, категорично проти!»

 

Автор: Кирилл Мартынов

Зараз обговорюють

Читайте також