Де і як у Запоріжжі можна отримати безкоштовні ліки

Жителі Запорізької області можуть отримати 354 лікарські засоби безкоштовно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки». Це можна зробити в 343 аптеках, що беруть участь у програмі реімбурсації. Право виписати рецепт на «Доступні ліки» мають лише лікарі первинної медицини: сімейні лікарі, педіатри та терапевти, а також ендокринолог, невролог чи психіатр.

Для довідки

Реімбурсація – механізм, за допомогою якого держава відшкодовує вартість призначених лікарем лікарських засобів певним категоріям пацієнтів. Подібну програму практикують у багатьох європейських державах. Їхній досвід доводить – подібна стратегія дозволяє суттєво знизити ціни в аптеках. У свою чергу зниження вартості ліків стимулює пацієнта частіше консультуватися з лікарем і ретельніше виконувати його рекомендації.

Нагадаємо, урядову програму, яка забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких ліків із держбюджету, в Україні почали запроваджувати у 2017 році.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» поширюється на лікування захворювань, які добре піддаються амбулаторному лікуванню, але без нього часто призводять до втрати працездатності та смерті пацієнтів.

Що у списку «Доступних ліків»

З кожним роком до програми реімбурсації входять нові ліки та захворювання. Станом на сьогоднішній день у переліку вже 7 нозологій, лікування яких для пацієнтів безкоштовне: серцево-судинні захворювання, психічні розлади, бронхіальна астма, нецукровий діабет, діабет II типу, ревматичні захворювання та профілактика інфарктів та інсультів.

За умовами програми безкоштовно або з доплатою можна отримати лише монопрепарати — ліки, що містять лише одну діючу речовину.

Міжнародні непатентовані назви, що підлягають реімбурсації в Україні: аміодарон, амлодипін, атенолол, ацетилсаліцилова кислота, беклометазон, бісопролол, будесонід, варфарин, верапаміл, гдроксихлорохін, гідрохлортіазид, глибенкламід, глибенкламід, глибенкламід, метмормін, нітрогліцерин, ніфедипін, сальбутамол, симвастатин, спіронолактон, фуросемід, амітриплін, інсулін, інсулін , інсулін детемір, інсулін ліксісенатид, інсулін деглюдек та ліраглутид.

Запорожцям виписали 577,3 тисяч рецептів на безкоштовні ліки

Список «Доступні ліки» в Україні періодично оновлюється. Наразі діють два реєстри лікарських засобів, які підлягають реімбурсації.

Реєстр №1 містить перелік ліків за програмою «Доступні ліки» 2021: 293 доступних ліків різних виробників та цінових категорій. 70 препаратів є повністю безкоштовними, інші ліки можна отримати з невеликою доплатою. Тут більшість препаратів на лікування серцево-судинних захворювань. Зараз у програмі лікарських засобів: 226 – для лікування серцево-судинних захворювань, зокрема для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів, 51 – для лікування діабету II типу, 16 – для лікування бронхіальної астми. Реєстр №2 містить 138 нових лікарських засобів: 5 – для лікування нецукрового діабету (всі безкоштовні), 57 – для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії (з них 18 – безкоштовні), 76 – препарати інсуліну: 22 – інсуліни та аналоги для ін’єкцій швидкої дії (з них 14 – безкоштовні), 16 – інсуліни та аналоги для ін’єкцій середньої тривалості дії (з них 11 – безкоштовні), 22 – комбінації інсулінів середньої та тривалої дії для ін’єкцій з інсулінами швидкої дії (з них 14 – безкоштовні), 16 – інсуліни та аналоги для ін’єкцій тривалої дії (з них 8 – безкоштовні).

У 2021 році лікарі виписали пацієнтам Запорізької області понад 577,3 тисячі електронних рецептів за програмою «Доступні ліки». З них погашено, тобто пацієнти отримали необхідні ліки – 518,5 тис. рецептів.

У Запоріжжі 281 аптека відпускає ліки за програмою «Доступні ліки». Дізнатися інформацію про аптеки можна за безкоштовним номером 16-77. Також на сайті НСЗУ міститься аналітична панель «Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів». На панелі є актуальний перелік аптек, який регулярно оновлюється.

Де взяти електронний рецепт на безкоштовні ліки

Лікарські препарати з реєстру програми «Доступні ліки» можна отримати виключно за електронним рецептом. У ньому буде зазначено міжнародну непатентовану назву препарату – діючу речовину.

Щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки», зверніться до сімейного лікаря, який випише електронний рецепт на ліки.

При цукровому діабеті електронний рецепт на ліки може виписати ендокринолог чи сімейний лікар.

Ліки при розладах психіки і поведінки виписує психіатр, а разі епілепсії – невролог чи психіатр.

На телефон надійде смс із номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо у вас немає мобільного телефону, лікар надасть інформацію про рецепт на папері.

Електронний рецепт можна отримати без особистого прийому лікаря. Але дистанційні комунікації слід погодити з лікарем наперед.

До речі, відвідати ви можете будь-яку зручну для вас аптеку, яка бере участь у програмі «Доступні ліки», незалежно від місця проживання або місця, де лікар виписав е-рецепт. Працівнику аптеки необхідно буде назвати лише номер рецепту. Провізор перевірить в електронній системі рецепт пацієнта та запропонує доступні лікарські засоби. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Автор: Дар'я

Зараз обговорюють

Читайте також