Правильне харчування — шлях до довголіття та гарного самопочуття
Щорічно 16 жовтня відзначається Всесвітній день здорового харчування (World Food Day). Він був заснований ФАО (Продовольчою і сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй). Його головна мета — звернути увагу світової спільноти на важливість здорового харчування та забезпечення безпеки продуктів, що вживаються в їжу.
Основні принципи правильного харчування
- Включайте в раціон найрізноманітніші продукти: овочі, фрукти, злаки, м’ясо, молочні продукти. Так ви отримуєте необхідну кількість вітамінів, мінералів, антиоксидантів та інших поживних речовин, забезпечуєте різноманітність мікрофлори кишківника.
- Намагайтеся, щоб у кожному прийомі їжі було збалансоване співвідношення білків, вуглеводів і жирів. Білки важливі для росту і відновлення тканин, вуглеводи дають енергію. Жири підтримують цілісність і функціонування клітин, допомагають транспортувати деякі вітаміни (A, D, E. K), беруть участь у синтезі низки гормонів, підтримують стабільну температуру тіла, захищають внутрішні органи. Обирайте ненасичені жири, уникайте насичених і трансжирів.
- При розробці раціону харчування враховуйте потреби вашого організму в калоріях. При цьому беріть до уваги базовий метаболічний обмін, фізичну активність, стать, вагу, загальний стан здоров’я.
- Обмежте споживання продуктів із високим вмістом цукру, солі, насичених жирів і порожніх калорій. Вони можуть збільшувати ризик розвитку різних захворювань.
- Пийте достатню кількість води, щоб підтримувати оптимальне функціонування клітин.
- Якщо у вас є захворювання, що вимагають дієти (наприклад, цукровий діабет, алергії), дотримуйтеся відповідного раціону.
- Поєднуйте правильне харчування з регулярною фізичною активністю.
Пам’ятайте, що правильне харчування — це спосіб життя, який сприяє підтримці фізичного та ментального здоров’я і запобігає розвитку багатьох хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, ожиріння та серцево-судинні захворювання.