Запорізький ЦКПХ отримає від МОЗ лабораторне обладнання для вимірювання вмісту трансжирних кислот та радону
Міністерство охорони здоров’я ініціювало перерозподіл державного фінансування та виділило частину коштів на закупівлю сучасного лабораторного обладнання, яке може вимірювати вміст трансжирів у харчових продуктах та вміст радону у повітрі та питній воді. Один з таких приладів отримає і Запорізький Центр контролю та профілактики хвороб.
За даними ВОЗ, основною причиною смертності у світі є неінфекційні хвороби. У 2019 році через них вмерло приблизно 41 мільйон людей. Майже половина з них — люди, які не досягли 70 років.
Майже половина випадків смертності через неінфекційні хвороби викликана серцево-судинними захворюваннями (ССЗ). Через них у тому ж 2019 році померло понад 18 мільйонів людей. Серед головних факторів ризику розвитку ССЗ – нездорове харчування, малоактивний спосіб життя, зловживання алкоголем та тютюнопаління.
Особливе занепокоєння викликає вживання їжі, що містить високий рівень насичених жирних та трансжирних кислот. Моніторинг вмісту цих сполук в харчових продуктах допоможе зрозуміти, як виробники дотримуються законодавчих вимог щодо обмеження рівня трансжирів в харчових продуктах. Знання рівня шкідливих жирів у той чи іншій продукції допоможе споживачам вибирати більш здорові харчі й краще розуміти, що вони їдять.
Не менш важливим є контролювання вмісту радону в повітрі та воді. Радон – радіоактивний важкий газ, який не має кольору і запаху. Потрапляючи в організм людини, він сприяє процесам, що призводять до раку легенів. Обладнання, яке отримає Запорізький ЦКПХ, дасть змогу вимірювати рівень радону в питній воді та повітрі. У разі виявлення високих показників можна буде своєчасно організувати протирадонові заходи.