Як зберегти психіку під час війни

Війна несе біль, кров та смерть. Полонить усі думки, липкими щупальцями страху стискає серце, відбирає розум. Особливо тяжкий тягар падає на плечі тих, хто перебувають на передовій, у зонах бойових дій чи ракетних атак. Постійні обстріли та їх очікування лишають сну, спокою, рівноваги. Під час стресу сильно підвищується рівень адреналіну та кортизолу в крові. Ці гормони збільшують фізичну силу та ефективність розумової діяльності. Але організм не може довго існувати на межі своїх можливостей. При тривалому стресі людина слабне, втрачає здатність розв’язувати проблеми й може серйозно захворіти.

Щоб цього не сталося з вами, прислухайтесь до порад психологів:

  1. Пам’ятайте, що навіть у самій критичній ситуації можна бути спокійним.
  2. Навчіться слухати та розуміти себе. Ніколи не блокуйте емоції. Плачте, якщо вам хочеться плакати, смійтесь, якщо весело. Не мовчіть, коли тягне поговорити, та не зображайте «душу компанії», коли нема сил вичавити з себе слово.
  3. Не вважайте страх неприродним. Саме він сповіщає нам про загрозу життю.
  4. Не нехтуйте правилами безпеки. Будьте морально готові у кожну мить дня і ночі без паніки відреагувати на будь-яку загрозу. Заздалегідь на всяк випадок зберіть тривожну валізу, вивчіть маршрути евакуації та шлях до укриття. При звуках тривоги йдіть у безпечне місце.
  5. Не відкладайте життя на потім. Живіть активно саме там, де ви зараз знаходитесь. Плануйте свій день.
  6. Фільтруйте інформацію. Не читайте всі підряд пабліки, групи та телеграм-канали. Періодично беріть собі дні інформаційної тиші.
  7. Ні в якому разі не піддавайтесь паніці. Більше спілкуйтеся на позитивні теми. Це не лише зближує, а й відволікає.
  8. Не нехтуйте сном, прогулянками на свіжому повітрі та власними бажаннями. Організм має відпочивати та звідкись брати енергію.

Добрий спосіб заспокоїтись — перемикнути увагу. Для цього можна вмитися холодною водою, вийти на вулицю, взяти до рук книгу, включити улюблену мелодію тощо. А якщо ви бачите, що ситуація виходить з під контролю, зверніться до фахівця.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також